Lokakuun tapahtumia Kalajoella

Erkki Aho   25 09 2007, 21:58


Yhteystieto-opas Kalajoella löytyy erikseen tässä päiväkirjassa.

Ma 1.10.
klo 14.00-15.00 Professori LKT Pentti Sipponen esitelmä ”Pihkan parantava voima”, esitelmä, järjestää Alnus ry, Tapion Tupa, katso myös:
http://www.erkkiaho.com/blog/index.php?content=detail&id=461

Ma 1.10. klo 16.00 Kalajoen yläasteella poikien liikuntakerho 5-8-vuotiaille, ohjaajina Simo Törnvall, Vesa Joenväärä ja Tommi Känsäkangas
Ma 1.10. klo 16.30 telinevoimistelun alkeisryhmät 7v. alkaen ja klo 17.15. 4-6 vuotta, ohjaajina Ellinoora Ikäheimo ja Saara Ojala
Ma 1.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
Ma 1.10. klo 19.00 Kristillisen opiston liikuntasali, kuntopiiriharjoittelua musiikin vauhdittamana, tehokasta liikuntaa kaikenikäisille, sopii myös aloittelijoille, ohjaajina Emilia Suonvieri ja Riikka Rahkola.
Ma 1.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, naisten IV-sarja, Leila Karhula

Ti 2.10. klo 17.30 Rahjan ala-asteella temppujumppa 3-6-vuotiaille, ohjaajina Kirsi Kivistö ja Niina Paavola
Ti 2.10. klo 18.30 Etelänkylän ala-asteen naisten jumppa, ohjaajina Elisa Ojala ja Maija Vuorio.
Ti 2.10. klo 19.30 Etelänkylän ala-aste Svoli kuntojumppa ohjaajina Mirva Rajaniemi ja Lotta Isopahkala
Ti 2.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, jokanaisen lentopallo, ohjaajana Iitu Rautakoski

Ke 3.10. klo 16.00 Pohjankylän ala-asteella musiikkiliikuntaa 9-12-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajina Satu Nikupaavo ja Päivi Halunen
Ke 3.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali, Löydä Liikunta-kerho 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Niina Kerola
Ke 3.10. klo 19.00 Pohjankylän liikuntasali Keho kuntoon, musiikin mukaan kehonhuoltotekniikkaa ja venytyksiä, ohjaajina Riitta Ojala ja Anne Wallin.

To 4.10. klo 16.30 Arteman liikuntasali telinevoimistelua pienille 5-7-vuotiaille pojille ohjaajina Satu Saari-Kerola ja Sari Heiniemi
To 4.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
To 4.10. klo 18.00 Ylä-asteen sali JumppaStartti Svoli sekä miehille että naisille, Minna Nuorala
To 4.10. klo 19.00 Hiihtomajalla Samkid, brasilialaista meininkiä 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Anne Pernu
To 4.10. klo 19.45 Hiihtomajalla Sambic, tanssiliikuntaa kaikenikäisille ohjaajana Anne Pernu

Pe 5.10. Ravintola Dyynissä Dj. Kaaso

La 6.10. 13.00 Kalajoen Golfkentällä Valopallon SM-kilpailut
La 6.10. klo Painonnoston piirinmestaruuskilpailut Raution Nuorisoseuralla 20v. miehet ja naiset
La 6.10. klo 16.00 Kalajoen jäähalli Suomi-sarjan jääkiekko-ottelu JHT Kalajoki – Hermes
La 6.10. ravintola Dyynissä DJ Macmahoney, DJ Kaasi
La 6.10. klo 21.00 Ravintola Rantakallassa Oktoberfest II, aito Baijerilainen olutjuhla, rento meininkiä, Bier und Wurst, karnevaalitunnelma, hyvää musiikkia, kilpailuja, liput 7 euroa, järjestäjä Rantakalla + Kalajokilaakson Suomi-Saksa yhdistys
La 6.10. Merisärkällä Saska Helmikallio ja AVEC

Su 7.10.  klo 16.00 Kalajoen jäähalli JHT B – TeKi
Su 7.10 klo 19.00 Kalajoen kirkossa Jokilaaksojen Kantele yhtyeen kirkkokonsertti

Ma 8.10. klo 16.00 Kalajoen yläasteella poikien liikuntakerho 5-8-vuotiaille, ohjaajina Simo Törnvall, Vesa Joenväärä ja Tommi Känsäkangas
Ma 8.10. klo 16.30 Telinevoimistelun alkeisryhmät 7v. alkaen ja klo 17.15. 4-6 vuotta, ohjaajina Ellinoora Ikäheimo ja Saara Ojala
Ma 8.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
Ma 8.10. klo 19.00 Kristillisen opiston liikuntasali, kuntopiiriharjoittelua musiikin vauhdittamana, Tehokasta liikuntaa kaikenikäisille, sopii myös aloittelijoille, ohjaajina Emilia Suonvieri ja Riikka Rahkola.
Ma 8.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, naisten IV-sarja, Leila Karhula


Ti 9.10. klo 17.30 Rahjan ala-asteella temppujumppa 3-6-vuotiaille, ohjaajina Kirsi Kivistö ja Niina Paavola
Ti 9.10. klo 18.30 Etelänkylän ala-asteen naisten jumppa, ohjaajina Elisa Ojala ja Maija Vuorio.
Ti 9.10. klo 19.30 Etelänkylän ala-aste Svoli kuntojumppa ohjaajina Mirva Rajaniemi ja Lotta Isopahkala
Ti 9.10 klo 19.30 Arteman liikuntasali, jokanaisen lentopallo, ohjaajana Iitu Rautakoski

Ke 10.10. klo 16.00 Pohjankylän ala-asteella musiikkiliikuntaa 9-12-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajina Satu Nikupaavo ja Päivi Halunen
Ke 10.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali, Löydä Liikunta-kerho 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Niina Kerola
Ke 10.10. klo 19.00 Pohjankylän liikuntasali Keho kuntoon, musiikin mukaan kehonhuoltotekniikkaa ja venytyksiä, ohjaajina Riitta Ojala ja Anne Wallin

To 11.10. klo 16.30 Arteman liikuntasali telinevoimistelua pienille 5-7-vuotiaille pojille ohjaajina Satu Saari-Kerola ja Sari Heiniemi
To 11.10. klo 18.00 Ylä-asteen sali JumppaStartti Svoli sekä miehille että naisille, Minna Nuorala
To 11.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
To 11.10. klo 19.00 Hiihtomajalla Samkid, brasilialaista meininkiä 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Anne Pernu
To 11.10. klo 19.45 Hiihtomajalla Sambic, tanssiliikuntaa kaikenikäisille ohjaajana Anne Pernu

Pe-La 12.-13.10. Kalajoen markkinat Plassin markkinapaikka, järjestää Plassin kyläyhdistys
Mari Niemelä puh. 0400 - 583 589

K a l a j o e n  m a r  k k i n a t
Plassin markkinapaikka, järjestää Plassin kyläyhdistys
Perjantaina 12.10.2007  kello  8:00 - 18:00
Lauantaina  
13.10.2007  kello  8:00 - 14:00

Pe 12.10. klo 18.30 Kalajoen jäähalli, Suomi-sarjan jääkiekko-ottelu JHT-SHT
Pe 12.10. Ravintola Dyynissä DJ Kazo

La 13.10. klo 12.15 Kalajoen jäähalli JHT95 – Cowboys
La 13.10. klo 14.00 Kalajoen jäähalli JHT94 – Cowboys
La 13.10. klo 15.15 Kalajoen jäähalli JHT93 – KuKi
La 13.10.klo 17.25 Kalajoen jäähalli JHT97 – OuHu
La 13.10 Merisärkällä Juha Metsäperä yhtyeineen
La 13.10. Ravintola Dyynissä Iso H, DJ Kazo

Su 14.10. klo 12.10 Kalajoen jäähalli JHTN – TeKiN
Su 14.10. klo 13.30 Kalajoen jäähalli TekiN – LiKiN
Su 14.10. klo 14.50 Kalajoen jäähalli JHTN – LiKiN
Su 14.10 klo 19.00 Kalajoen kirkossa Kalajoki Suomi 90 konsertti, Kalevi Kiviniemi/urut, Pinja Järvinen/huilu ja Jukka Pietilä/laulu

Ma 15.10. klo 16.00 Kalajoen yläasteella poikien liikuntakerho 5-8-vuotiaille, ohjaajina Simo Törnvall, Vesa Joenväärä ja Tommi Känsäkangas
Ma 15.10. 16.30 telinevoimistelun alkeisryhmät 7v. alkaen ja klo 17.15. 4-6 vuotta, ohjaajina Ellinoora Ikäheimo ja Saara Ojala
Ma 15.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
Ma 15.10. klo 19.00 Kristillisen opiston liikuntasali, kuntopiiriharjoittelua musiikin vauhdittamana, Tehokasta liikuntaa kaikenikäisille, sopii myös aloittelijoille, ohjaajina Emilia Suonvieri ja Riikka Rahkola.
Ma 15.10. 19.30 Arteman liikuntasali, naisten IV-sarja, Leila Karhula

Ti 16.10. klo 17.30 Rahjan ala-asteella temppujumppa 3-6-vuotiaille, ohjaajina Kirsi Kivistö ja Niina Paavola
Ti 16.10. klo 18.30 Etelänkylän ala-asteen naisten jumppa, ohjaajina Elisa Ojala ja Maija Vuorio.
Ti 16.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, jokanaisen lentopallo, ohjaajana Iitu Rautakoski
Ti 16.10. klo 19.30 Etelänkylän ala-aste Svoli kuntojumppa ohjaajina Mirva Rajaniemi ja Lotta Isopahkala

Ke 17.10. klo 16.00 Pohjankylän ala-asteella musiikkiliikuntaa 9-12-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajina Satu Nikupaavo ja Päivi Halunen
Ke 17.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali, Löydä Liikunta-kerho 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Niina Kerola
Ke 17.10. klo 19.00 Pohjankylän liikuntasali Keho kuntoon, musiikin mukaan kehonhuoltotekniikkaa ja venytyksiä, ohjaajina Riitta Ojala ja Anne Wallin

To 18.10. klo 16.30 Arteman liikuntasali telinevoimistelua pienille 5-7-vuotiaille pojille ohjaajina Satu Saari-Kerola ja Sari Heiniemi
To 18.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
To 18.10. klo 18.00 Ylä-asteen sali JumppaStartti Svoli sekä miehille että naisille, Minna Nuorala
To 18.10. klo 19.00 Hiihtomajalla Samkid, brasilialaista meininkiä 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Anne Pernu
To 18.10. klo 19.45 Hiihtomajalla Sambic, tanssiliikuntaa kaikenikäisille ohjaajana Anne Pernu

Pe 19.10. Ravintola Dyynissä DJ.Kazo

La 20.10.
 klo 16.00 Kalajoen jäähalli, Suomi-sarjan jääkiekko-ottelu JHT Kalajoki – KoMu HT
La 20.10. Merisärkällä Mikko Mäkeläinen & Myrskylyhty
La 20.10. Ravintola Dyynissä Erotic Night www.profileweb.net DJ. Kaasi

Su 21.10. klo 15.30 Kalajoen jäähalli YJK/JHT – Tihc-KeLä

Ma 22.10. 16.00 Kalajoen yläasteella poikien liikuntakerho 5-8-vuotiaille, ohjaajina Simo Törnvall, Vesa Joenväärä ja Tommi Känsäkangas
Ma 22.10. klo 16.30 Telinevoimistelun alkeisryhmät 7v. alkaen ja klo 17.15. 4-6 vuotta, ohjaajina Ellinoora Ikäheimo ja Saara Ojala
Ma 22.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
Ma 22.10. klo 19.00 Kristillisen opiston liikuntasali, kuntopiiriharjoittelua musiikin vauhdittamana, Tehokasta liikuntaa kaikenikäisille, sopii myös aloittelijoille, ohjaajina Emilia Suonvieri ja Riikka Rahkola.
Ma 22.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, naisten IV-sarja, Leila Karhula

Ti 23.10. 17.30 Rahjan ala-asteella temppujumppa 3-6-vuotiaille, ohjaajina Kirsi Kivistö ja Niina Paavola
Ti 23.10. klo 18.30 Etelänkylän ala-asteen naisten jumppa, ohjaajina Elisa Ojala ja Maija Vuorio.
Ti 23.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, jokanaisen lentopallo, ohjaajana Iitu Rautakoski
Ti 23.10. klo 19.30 Etelänkylän ala-aste Svoli kuntojumppa ohjaajina Mirva Rajaniemi ja Lotta Isopahkala

Ke 24.10.
klo 16.00 Pohjankylän ala-asteella musiikkiliikuntaa 9-12-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajina Satu Nikupaavo ja Päivi Halunen
Ke 24.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali, Löydä Liikunta-kerho 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Niina Kerola
Ke 24.10. klo 19.00 Pohjankylän liikuntasali Keho kuntoon, musiikin mukaan kehonhuoltotekniikkaa ja venytyksiä, ohjaajina Riitta Ojala ja Anne Wallin

To 25.10. klo 16.30 Arteman liikuntasali telinevoimistelua pienille 5-7-vuotiaille pojille ohjaajina Satu Saari-Kerola ja Sari Heiniemi
To 25.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
To 25.10. klo 18.00 Ylä-asteen sali JumppaStartti Svoli sekä miehille että naisille, Minna Nuorala
To 25.10. klo 19.00 Hiihtomajalla Samkid, brasilialaista meininkiä 6-9-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajana Anne Pernu
To 25.10. klo 19.45 Hiihtomajalla Sambic, tanssiliikuntaa kaikenikäisille ohjaajana Anne Pernu

Pe 26.10.  klo 18.30 Kalajoen jäähalli Suomi-sarjan jääkiekko-ottelu JHT Kalajoki – YJK
Pe 26.10. Ravintola Dyynissä DJ.Kazo

La 27.10. klo 12.10 Kalajoen jäähalli JHT95 – YJK
La 27.10. klo 13.30 Kalajoen jäähalli JHT94 – YJK
La 27.10. klo 15.20 Kalajoen jäähalli JHT93 – PaKa
La 27.10. Merisärkällä Yölintu
La 27.10. Ravintola Dyynissä Khristian Meurman, DJ Alijas

Su 28.10. klo 13.40 Kalajoen jäähalli JHT96 - YJK

Ma 29.10. klo 16.00 Kalajoen yläasteella poikien liikuntakerho 5-8-vuotiaille, ohjaajina Simo Törnvall, Vesa Joenväärä ja Tommi Känsäkangas
Ma 29.10. klo 16.30 telinevoimistelun alkeisryhmät 7v. alkaen ja klo 17.15. 4-6 vuotta, ohjaajina Ellinoora Ikäheimo ja Saara Ojala
Ma 29.10. klo 18.00 Arteman liikuntasali telinevoimistelun jatkoryhmät ohjaajina Taina Kemppainen ja Taina Nuorala
Ma 29.10. klo 19.00 Kristillisen opiston liikuntasali, kuntopiiriharjoittelua musiikin vauhdittamana, Tehokasta liikuntaa kaikenikäisille, sopii myös aloittelijoille, ohjaajina Emilia Suonvieri ja Riikka Rahkola
Ma 29.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, naisten IV-sarja, Leila Karhula

Ti 30.10. klo 17.30 Rahjan ala-asteella temppujumppa 3-6-vuotiaille, ohjaajina Kirsi Kivistö ja Niina Paavola
Ti 30.10. klo 18.30 Etelänkylän ala-asteen naisten jumppa, ohjaajina Elisa Ojala ja Maija Vuorio.
Ti 30.10. klo 19.30 Etelänkylän ala-aste Svoli kuntojumppa ohjaajina Mirva Rajaniemi ja Lotta Isopahkala
Ti 30.10. klo 19.30 Arteman liikuntasali, jokanaisen lentopallo, ohjaajana Iitu Rautakoski

Ke 31.10. klo 16.00 Pohjankylän ala-asteella musiikkiliikuntaa 9-12-vuotiaille tytöille ja pojille, ohjaajina Satu Nikupaavo ja Päivi Halunen
Ke 31.10. klo 19.00 Pohjankylän liikuntasali Keho kuntoon, musiikin mukaan kehonhuoltotekniikkaa ja venytyksiä, ohjaajina Riitta Ojala ja Anne Wallin

____________________________________________________________

Kalajoen kansalaisopiston opinto-ohjelman 2007-2008 saa toimistosta Kalajoen kaupungintalolta Eila Väliverroselta puhelin 08 - 4691 240 / 044 – 469 1240 tai kirjastosta. Kursseja musiikista, näyttämötaiteesta, kuvataiteista, muotoilusta ja kädentaidoista, kielistä, tietotekniikasta, puutarhanhoidosta, terveydenhuollosta, kotitaloudesta, liikunnasta, lasten ja nuorten koulutuksesta.

Jäähallin käyttövaraukset löytyvät osoitteesta http://www.jhtjuniorit.fi/hallivaraukset.xls

Työttömien tupa Raahentie 1 (Jokisuun koulu) avoinna ma-ke 10.30-17.00 ja 70-pe klo 8.30-15.00

Plassin kylätalolla käsityönaiset tiistaisin klo 18.00 ja tuppikerho tiistaisin klo 13.00

Tarinatupa Alexilla ma, ke ja pe klo 8.00-10.00.

Partio/LEK tiistaisin klo 18-19 Jokelan pappilan Maakololla. Sudenpennut 7-10-vuotiaille Etelänkylän koululla keskiviikkoisin klo 19-20. Tiedustelut Merja Hihnala 040 - 726 0427

Koripallojuniorit koriharjoitukset Pohjankylän ala-asteella. Minipojilla ja –tytöillä (1996-97 syntyneet) maanantaisin klo 16.30-17.15 ja lauantaisin klo 13.30-15.00 sekä yläasteella tiistaisin klo 16.30-18.00 ja perjantaisin klo 16.00-17.00.
Mikropojilla ja –tytöillä (1998-2000 syntyneet) harjoitukset Pohjankylän ala-asteella maanantaisin klo 16.00 –17.15 ja lauantaisin klo 13.30-14.30. Lisätiedot 040 – 734 4770.

Jumppa/nyrkkeilyharjoitukset yläasteen liikuntasalilla torstaisin klo 18.00. Tiedustelut Jouko Moilanen 044 – 469 1242


palautteet


ei palautteita